Jak przebiega proces frezowania w stali?

Frezowanie jest jednym z najbardziej podstawowych procesów obróbki stali. Można je stosować zarówno na płaskich, jak i skomplikowanych powierzchniach, na przykład brzegach gwintów czy kół zębatych. Dzięki tej obróbce można otrzymać przeróżne kształty takie jak ząbki, otwory, gwinty i inne. W jaki sposób przebiega frezowanie?
Do frezowania potrzebne jest narzędzie skrawające, które poprzez szybkie ruchy obrotowe obrabia powierzchnię. Takie narzędzie to frezarka do metalu, która wykorzystują frezy piłkowe do metalu, wprawiane w ruch obrotowy w czasie obróbki metalu. Frezy te charakteryzują się posiadaniem wielu ostrzy na powierzchni czołowej lub walcowej. Wykonane są ze stali szybkotnącej lub węglików spiekanych, połączonych korpusem. Frezowanie może być:

  • przeciwbieżne – kierunek prędkości ruchu obrotowego frezu oraz obrabianego przedmiotu są przeciwne; krawędź porusza się wzdłuż materiału, coraz silniej do niego dociskana;
  • współbieżne – ruch krawędzi tnącej jest zgodny z posuwem materiału. Ten sposób zapewnia dłuższą żywotność narzędzia i nie utwardza materiału.

Do frezowania stali najczęściej stosuje się technologię CNC, gdyż tylko takie narzędzia pozwalają na tworzenie bardzo precyzyjnych, drobnych elementów. Maszyna zaprogramowana w ten sposób może wykonywać sekwencję obróbczą wiele razy, co bardzo ułatwia pracę w dużych zakładach produkcyjnych i pozwala na zachowanie stałych standardów. 

Specyfika frezowania stali

Zespół cech obrabianego materiału określa się mianem skrawalności. Pojęcie wprowadzono, żeby ułatwić dobór odpowiednich parametrów maszyny. Grupom materiałów przypisuje się oznaczenia literowe i kolorystykę, których używa się przy doborze systemów obróbki. Szczególnie ważne są wartości oporu właściwego skrawania oraz wskaźniki skrawalności takie jak okresowa prędkość skrawania lub jej pochodne i chropowatość powierzchni obrabianej. Olbrzymi wpływ na frezowanie stali ma zawartość węgla. Najlepszą skrawalność ma stal nieobrobiona cieplnie o zawartości 0,25% węgla.

Chcesz otrzymywać aktualne informacje o naszych produktach i usługach?

Zapisz się do newslettera