Jak robotyzacja wpłynęła na procesy obróbcze metalu?

Obróbka metalu to różnorodne procesy, które mają na celu zmianę wymiarów, właściwości i kształtu konkretnych elementów. Prace związane z obrabianiem stosowane są przede wszystkim w zakładach przemysłowych i różnej wielkości warsztatach. Wykorzystuje się do tego maszyny i urządzenia, które mogą być obsługiwane ręcznie, ale coraz częściej proces ten podlega automatyzacji i robotyzacji, dzięki czemu wymaga dużo mniejszego udziału człowieka w jego przebiegu. Warto się przyjrzeć, jakie korzyści mogą być związane z tymi zmianami.

Coraz większa automatyzacja i robotyzacja obróbki metalu

Nowoczesne maszyny do obróbki metalu są w coraz większym stopniu zautomatyzowane i wykonywane przez nie czynności można szczegółowo zaplanować. Dobrym przykładem są tu obrabiarki i tokarki CNC, które modyfikują elementy metalowe według wcześniej sporządzonego projektu. Robią to w sposób wydajniejszy i dokładniejszy, niż gdyby były sterowane manualnie. Poza tym zamiast pojedynczych obrabiarek czy frezarek w większych zakładach przemysłowych zastosować można całe zautomatyzowane gniazda obróbcze. Są to wielozadaniowe maszyny albo całe roboty, które mają bardzo duże możliwości wykonywania nawet niestandardowych projektów, w tym zawierających wiele otworów, wgłębień czy wierceń. Bardzo szybko potrafią same wybrać optymalne narzędzie do nadawania nawet bardzo skomplikowanych czy nietypowych kształtów, jakie mają mieć gotowe produkty.

Jakie korzyści przynosi robotyzacja?

Robotyzacja procesów obróbczych metalu wpłynęła na nie bardzo korzystnie. Przede wszystkim zwiększyła wydajność pracy, a także jej precyzyjność. Dzięki temu można mieć gotowe wyroby w krótkim czasie od powstania projektu i nie trzeba się martwić, że może to mieć negatywny wpływ na ich jakość. Pozwala to na optymalizację kosztów produkcji i większą konkurencyjność podczas sprzedaży gotowych produktów na rynku. Poza tym robotyzacja eliminuje konieczność nadzorowania maszyny przez pracownika i pozwala na przesunięcie go do innych procesów, które są bezpieczniejsze.

Chcesz otrzymywać aktualne informacje o naszych produktach i usługach?

Zapisz się do newslettera