Charakterystyka i działanie zautomatyzowanych systemów załadowczych

Procesy załadowywania towarów za pomocą zwykłych wózków widłowych mogą zabierać sporo czasu, który spowalnia produkcję, szczególnie jeśli w danym przedsiębiorstwie muszą być bardzo często powtarzane. Dlatego warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób działają automatyczne systemy załadowcze, dzięki którym w znacznym stopniu można usprawnić pracę i uzyskać dużo większe tempo przepływu towarów. To sprawia, że cały zakład pracuje szybciej i zwiększa jego wydajność, a co za tym idzie również zyski.

Jak działają automatyczne systemy załadunku?

Zależnie od konkretnej branży i specyfiki danego zakładu produkcyjnego szuka się dla niego najlepszych rozwiązań związanych z automatyzacją procesów załadunku i rozładunku. Jednak można przyjrzeć się głównym cechom tych usprawnień, które są wspólne dla większości. Przede wszystkim istotne jest odpowiednie zaprojektowanie magazynu, a szczególnie doków przeładunkowych. Są to miejsca stanowiące punkty dostępowe, w których odbywa się załadunek, a więc w łatwy sposób muszą do nich podjeżdżać samochody ciężarowe lub inne potrzebne pojazdy.

Konkretny system automatyzacji przygotowuje się przede wszystkim zależnie od dostępnej przestrzeni i potrzebnej w danym magazynie liczby ramp. Ta ostatnia wielkość dostosowana ma być przede wszystkim do ilości przeładowywanych materiałów i gotowych produktów, wielkości pojedynczych dostaw, czasu potrzebnego na rozlokowanie przyjętych towarów w miejscach docelowych i tym podobnych istotnych czynników. Generalnie przeprojektowanie magazynu polega na tym, by przystosować go do większego tempa pracy i jak najbardziej skrócić drogę od załadunku do dalszych etapów procesu.

Dlaczego warto wprowadzić zautomatyzowany załadunek?

Systemy automatycznego załadunku cechują się wieloma zaletami. Przede wszystkim pozwalają na zwiększenie wydajności procesów, pozwalają również na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni, bo przy szybszym załadunku i rozładunku nie potrzeba jej dużo na chwilowe odkładanie towarów, zanim trafią do docelowego miejsca w magazynie. Kolejne zalety automatyzacji to zmniejszenie liczby osób potrzebnych do procesu oraz zwiększenie ich bezpieczeństwa, bo większość pracy wykonywana jest przez urządzenia i maszyny, a ludzie jedynie nimi sterują.

Chcesz otrzymywać aktualne informacje o naszych produktach i usługach?

Zapisz się do newslettera