Montaż przemysłowy kiedyś a dziś. Co zmieniło się na przestrzeni lat?

Montaż przemysłowy to proces produkcji maszyn i linii produkcyjnych składający się z trzech etapów: planowania, instalacji oraz testowania. Nieustanny rozwój techniki sprawia, że na wszystkich etapach wdrażane są coraz nowsze technologie. Sprawdź, jak bardzo zmieniły się one na przestrzeni lat.

Planowanie montażu polega na zmierzeniu przestrzeni, dobraniu odpowiednich maszyn i sprawdzeniu procedur bezpieczeństwa. Błędy i niedopatrzenia na tym etapie rzutują na wszystkie dalsze działania. Czas samej instalacji zależy od poziomu skomplikowania maszyn, użytych technologii i warunków panujących w pomieszczeniach, podobnie jak testowanie.

Jak zmieniały się technologie przemysłowe?

O rewolucji przemysłowej mówi się w kontekście wynalazków XVIII wieku, kiedy rozpoczęła się mechanizacja produkcji. Szybko okazało się, że pozwala ona uzyskiwać bardziej precyzyjne i szybkie efekty niż w wyniku produkcji ręcznej. Kolejne przełomowe wynalazki zmieniały świat, mając również wpływ na automatyzację procesów produkcyjnych. W czasie drugiej rewolucji przemysłowej wynaleziono elektryczność i rozpoczęto wykorzystywać ją w maszynach przemysłowych. Dzisiejsze silniki spalinowe i elektryczne są podstawą działania wielu urządzeń takich jak podnośniki, dźwigi czy wózki, niezbędnych do transportu i montażu maszyn przemysłowych.

Montaż przemysłowy w dobie cyfryzacji

Lata 70. XX wieku (trzecia rewolucja przemysłowa) przyniosły pierwsze próby zarządzania maszynami poprzez programowalne sterowniki i komputery. Zaowocowały one w przyszłości powstaniem maszyn CNC. Cały proces produkcji został zautomatyzowany, a rola człowieka – ograniczona do programowania i kontroli.

Współcześnie mówi się o czwartej rewolucji przemysłowej w kontekście łączy sieciowych, które pozwalają na komunikację między samymi urządzeniami. Prace nad usprawnieniem montażu przemysłowego dążą do powstawania inteligentnych fabryk, w których poszczególne systemy produkcji i ludzie porozumiewają się za pomocą sieci, zdalnie sterując procesem produkcji.

Chcesz otrzymywać aktualne informacje o naszych produktach i usługach?

Zapisz się do newslettera