Najpopularniejsze metody obróbki metali

Obróbka metali to zbiorcza nazwa dla różnych procesów zmieniających parametry metali – nie tylko ich wielkość i kształt, ale także właściwości fizyczne i chemiczne. Stosuje się ją w wielu gałęziach przemysłu, głównie przy produkcji maszyn, sprzętu AGD i RTV, części elektronicznych. Poznaj podstawowe metody stosowane do obróbki metali.

Większość metali jest kowalna, jednak ich obróbka nie jest łatwa, ponieważ są one zwykle dość twarde. Dzisiejsze zaawansowane technologie pozwalają jednak na kształtowanie metali niemal w dowolny sposób. Jedną z nich jest obróbka skrawaniem, do której zalicza się:

  • frezowanie – metoda polegająca na oddzieleniu warstwy metalu za pomocą frezarki. Obrabiany przedmiot porusza się liniowo i jest obrabiany przez frezy w sposób czołowy, obwodowy, współbieżny lub przeciwbieżny;
  • toczenie – narzędzie obrabiające wykonuje ruch posuwisty, podczas gdy obrabiany przedmiot porusza się obrotowo;
  • wiercenie – metoda obróbki z użyciem wiertła, za pomocą którego wytwarza się otwory;
  • szlifowanie – obrabianie metalu polega na ścieraniu na płasko lub na okrągło jego powierzchni przy pomocy szlifierki.

Metale obrabia się także metodami plastycznymi (gięcie, tłoczenie i walcowanie), metodą cieplną, chemiczną oraz cieplno-chemiczną. Pozwalają one na zmianę właściwości fizycznych i chemicznych obrabianych materiałów.

Nowoczesne metody obróbki metali

W produkcji przemysłowej ogromne znaczenie ma robotyzacja procesów obróbczych metalu. Do obróbki metali coraz częściej wykorzystuje się współcześnie technologię CNC (Computerized Numerical Control), czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Pozwala ona osiągać dużą szybkość wykonania przy wysokiej precyzji oraz możliwość produkcji wielu identycznych elementów. Metoda wykorzystywana jest głównie do frezowania i toczenia. Na uwagę zasługuje również obróbka laserowa. Umożliwia ona różnego rodzaju precyzyjne działania, m.in. wycinanie elementów z metalowej płyty, spawanie, toczenie, frezowanie oraz grawerowanie.

Chcesz otrzymywać aktualne informacje o naszych produktach i usługach?

Zapisz się do newslettera