Zastosowanie blach zgrzewanych

Wytwarzanie komponentów wykonanych z metalu często wiąże się z koniecznością łączenia ze sobą fragmentów materiału. Tam, gdzie ma ono mieć trwałych charakter, można skorzystać z kilku różnych technik uzależnionych od potrzebnej w danym przypadku wytrzymałości oraz charakteru powstającego komponentu. W grę może więc wchodzić tzw. połączenie pasowane, użycie elementów złącznych w postaci nitów, a także zdecydowanie się na obróbkę termiczną polegającą na spawaniu. Jeżeli w grę wchodzą części o stosunkowo niewielkiej grubości, nierzadko sięga się po zgrzewanie blach. Przyjrzyjmy się bliżej temu procesowi i sprawdźmy, kiedy jest stosowany.

Czym jest zgrzewanie metali?

Zgrzewanie metali jest możliwe dzięki podgrzaniu miejsca, w którym elementy mają się ze sobą stykać do temperatury bliskiej temperaturze topliwości. Jeżeli materiał osiągnie ten poziom, jest dociskany mechanicznie z bardzo dużą siłą. Wywołuje to częściowe odkształcenie jego struktury, a jednocześnie pozwala na przeniknięcie się sieci krystalicznej tworzącej oba zgrzewane fragmenty. Po ostygnięciu powstała zgrzeina zyskuje potrzebną wytrzymałość. Cały proces może przebiegać w różny sposób, w zależności od wybranej techniki. Stosuje się zarówno zgrzewanie gazowe oraz indukcyjne, jak i najpopularniejsze elektryczne zgrzewanie oporowe. W tym przypadku wysoka temperatura jest osiągana dzięki przepływowi prądu o odpowiednim natężeniu, któremu towarzyszy intensywne wydzielanie się ciepła.

Gdzie wykorzystuje się zgrzewanie blach?

Proces zgrzewania blach jest wykorzystywany przy wytwarzaniu różnych wyrobów. Używa się go przy produkcji profili zamkniętych, w tym rur. Znajduje zastosowanie również przy wytwarzaniu wszelkiego rodzaju narzędzi, obudów czy osłon, a także niektórych konstrukcji. Ze zgrzewania szeroko korzysta się m.in. w przemyśle motoryzacyjnym oraz w branży budowy maszyn.

Chcesz otrzymywać aktualne informacje o naszych produktach i usługach?

Zapisz się do newslettera