Na czym polega toczenie CNC metali?

Wytworzenie elementów metalowych o wysokiej dokładności wymiarowej i poziomie wykończenia powierzchni wymaga korzystania z zaawansowanych metod obróbki. Wśród technologii, które są w tym celu wykorzystywane najczęściej, znajdują się przede wszystkim różne odmiany obróbki ubytkowej, polegające na usuwaniu naddatku w celu uzyskania wymaganej w konkretnym przypadku geometrii, a zwłaszcza skrawanie wiążące się z odspajaniem niepotrzebnego materiału dzięki krawędziom tnącym stosowanych narzędzi. Jedną z popularniejszych metod jest toczenie CNC metali. Przekonajmy się, na czym ono polega i sprawdźmy, w jaki sposób może przebiegać.

Jak wykonuje się toczenie metali?

Toczenie jest operacją polegającą na wprawianiu przedmiotu obrabianego w ruch obrotowy, a następnie usuwaniu naddatku za pomocą noża tokarskiego. Może on mieć odpowiednią dla uzyskania geometrię – mówimy wówczas o toczeniu kształtowym – albo przemieszczać się po ścieżce gwarantującej jej uzyskanie. W takiej sytuacji mamy do czynienia z toczeniem punktowym. Ruch narzędzia może następować wzdłuż linii rotacji, a także w kierunku do jej środka lub przeciwnym, co będzie miało miejsce przy wytaczaniu, a więc obróbce powierzchni wewnętrznych. Toczenie pozwala na uzyskanie dowolnej bryły obrotowej np. wałka bądź stożka.

Czym jest toczenie CNC?

Toczenie może się odbywać na urządzeniach nazywanych tokarkami, które będą sterowane manualnie albo komputerowo. W tym drugim przypadku będzie to toczenie CNC (Computerized Numerical Control). Maszyna realizuje wówczas opracowany wcześniej na podstawie cyfrowego modelu gotowego wyrobu program, zawierający dane o prędkości przesuwu narzędzia oraz jego pozycji, a także rodzaju. Gwarantuje to wysoką szybkość, powtarzalność i precyzję oraz eliminuje błędy ludzkie.

Chcesz otrzymywać aktualne informacje o naszych produktach i usługach?

Zapisz się do newslettera